Scoala Concursuri scolare general

Education must not simply teach work - it must teach Life.

Image is not available
Image is not available

Anatole France

Image is not available
Slider

Concursuri scolare

Pe parcursul anului scolar 2019-2020, elevii Scolii Gimnaziale IOANID au obtinut rezultate deosebite la concursuri si olimpiade scolare, fiind indrumati excelent de catre profesorii de la clasa in timpul programului standard de pregatire. La aceste competitii au participat elevi apartinand ciclului liceal, gradul de dificultate a subiectelor intalnite la fiecare materie fiind unul ridicat.

Dorim sa felicitam elevii pentru efortul depus, dar si echipa de profesori pentru pregatirea academica!

Rezultatele obtinute la diversele etape ale competitiilor sunt urmatoarele:

An scolar 2019 – 2020

 

MATEMATICA

Concurs Interjudetean de Matematica Profu’ de Mate – noiembrie 2019 – Etapa I

1. Ciclul Primar

Profesor coordonator: Mihaela Florea, Mihaela Soare

  • Diploma de excelenta – 10 elevi
  • Diploma de merit – 13 elevi

1. Ciclul Gimnazial

Profesor coordonator: Cristina Hongu, Cristina Bita, Aniela Moise

  • Diploma de excelenta – 10 elevi
  • Diploma de merit – 28 elevi

An scolar 2018 – 2019

MATEMATICA

Concurs National Online Profu’ de Mate – 19-23.11.2018 – Etapa I

1. Ciclul Primar

Profesor coordonator: Mihaela Florea

  • Diploma de excelenta – 8 elevi
  • Diploma de merit – 6 elevi

2. Ciclul Gimnazial

Profesori coordonatori: Aniela Moise, Cristina Bita

  • Diploma de excelenta – 9 elevi
  • Diploma de merit – 20 elevi

Concurs National Cangurul Matematician – 15.12.2018 – Etapa I

Ciclul Primar

Profesori coordonatori: Daiana Radan, Aurelia Francu, Mihaela Florea, Mandica Beleca

  • Excelent – 4 elevi
  • Foarte bine – 4 elevi

Concursul Școlar Național de Competență și Performanță – COMPER – 28.01.2019 – Etapa I

1. Ciclul Primar

Profesori coordonatori: Mihaela Florea, Mandica Beleca, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Alina Ene

  • Premiul I – 7 elevi
  • Premiul al II-lea – 12 elevi
  • Premiul al III-lea – 10 elevi
  • Mentiune – 10 elevi

2. Ciclul Gimnazial

Profesor coordonator: Aniela Moise

  • Premiul I – 2 elevi
  • Premiul al II-lea – 3 elevi
  • Premiul al III-lea – 3 elevi
  • Mentiune – 3 elevi

Concursul National Gazeta Matematica Junior – 30.01.2019 – Etapa I

Ciclul Primar

Profesori coordonatori: Irene Popa-Scurtu, Daiana Radan, Aurelia Frincu, Mihaela Florea, Mandica Beleca

  • Premiul de Excelenta si Diploma de Excelenta – 1 elev
  • Premiul I si Diploma de Excelenta – 1 elev
  • Premiul II si Diploma de Merit – 1 elev
  • Premiul III si Diploma de Merit – 1 elev

Olimpiada de Matematica – 29.01.2019 – Etapa pe scoala

Ciclul gimnazial

Profesor coordonator: Aniela Moise

  • Calificati in etapa urmatoare – 6 elevi

Olimpiada de Matematica – 24.02.2019 – Etapa locala

Ciclul gimnazial

Profesor coordonator: Aniela Moise

  • Calificati in etapa urmatoare – 3 elevi

Concursul Școlar Național de Competență și Performanță –  COMPER – 22.03.2019 – Etapa II

Ciclul primar

Profesori coordonatori: Camelia Vasile, Catalina Ionescu, Daiana Radan, Aurelia Frincu, Mandica Beleca, Mihaela Florea, Florentina Bogdan, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Alina Ene

  • Premiul I – 15 elevi
  • Premiul II – 18 elevi
  • Premiul III – 7 elevi
  • Mentiune – 1 elev

Concursul Național Gazeta Matematică Junior, 27.03.2019, etapa a II-a

Ciclul primar

Profesori coordonatori: Daiana Radan, Aurelia Frincu, Andreea Mihai, Irene Popa-Scurtu, Mihaela Florea, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Mandica Beleca

  • Diploma de excelenta – 5 elevi
  • Diploma de merit – 4 elevi
  • Diploma de participare – 2 elevi

Concurs National Cangurul Matematician, 05.04.2019, etapa a II-a

Ciclul primar

Profesori coordonatori: Daiana Radan, Aurelia Frincu, Andreea Mihai, Irene Popa-Scurtu, Mandica Beleca, Mihaela Florea, Florentina Bogdan, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Alina Ene

  • Excelent – 3 elevi
  • Foarte bine – 9 elevi

Concursul Școlar Național de Competență și Performanță –  COMPER, 31.05.2019, Faza Nationala

Ciclul primar

Profesor coordonator: Mihaela Florea

  • Premiul I – 2 elevi

Concursul Național Gazeta Matematică Junior, 29.05.2019, Faza  Națională

Ciclul primar

Profesori coordonatori: Aurelia Frincu, Irene-Popa Scurtu

  • Premiul III – 1 elev

Concursul Național Profu’ de Mate – mai 2019

Ciclul gimnazial

Profesor coordonator: Aniela Moise

  • Diploma de excelenta – 4 elevi
  • Diploma de merit – 13 elevi

LIMBA SI LITERATURA ROMANA

Concurs National Povestile Cangurului, 24.11.2018 – Etapa I

Ciclul Primar

Profesori coordonatori: Catalina Ionescu, Mihaela Florea, Mandica Beleca, Florentina Bogdan, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Alina Ene

  • Excelent – 39 elevi
  • Foarte bine – 11 elevi

Concursul National Lectura si Scriere Creativa, noiembrie 2018

Ciclul primar

Profesori coordonatori: Mandica Beleca, Mihaela Florea

  • Premiul al II-lea – 1 elev
  • Premiul al III-lea – 1 elev

Concurs Național Online MyKoolio – 3-9.12.2018

Ciclul Primar

Profesor coordonator: Mihaela Florea

  • Premiul I – 8 elevi
  • Premiul al II-lea – 4 elevi
  • Premiul al III-lea – 2 elevi

Concursul Scolar National de Competenta si Performanta – COMPER – 18.01.2019 – Etapa I

Ciclul Primar

Profesori coordonatori: Daiana Radan, Aurelia Frincu, Mihaela Florea, Mandica Beleca, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Alina Ene

  • Premiul I – 24 elevi
  • Premiul al II-lea – 17 elevi
  • Premiul al III-lea – 11 elevi
  • Mentiune – 10 elevi

Olimpiada Lectura ca abilitate de viata – 22.01.2019 – Etapa pe scoala

Ciclul gimnazial

Profesor coordonator: Iuliana Cringus

  • Calificati in etapa urmatoare – 10 elevi

Olimpiada De Limba Și Literatura Română – Secțiunea A (OLLR) – 2.03.2019 – Etapa Județeană

Ciclul Gimnazial

Profesor coordonator: Iuliana Cringus

  • Premiul II – 1 elev
  • Mentiune – 3 elevi

Concursul Școlar Național de Competență și Performanță COMPER – 15.03.2019 – Etapa II

Ciclul Primar

Profesori coordonatori: Camelia Vasile, Catalina Ionescu, Daiana Radan, Aurelia Frincu, Mandica Beleca, Mihaela Florea, Florentina Bogdan, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Alina Ene

  • Premiul I – 36 elevi
  • Premiul II – 36 elevi
  • Premiul III – 18 elevi
  • Mentiune – 15 elevi

Concursul Național comunicare.ortografie.ro – 10.04.2019 

Ciclul Primar

Profesori coordonatori: Mandica Beleca, Mihaela Florea, Catalina Ionescu, Florentina Bogdan, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare

  • Premiul I – 4 elevi
  • Premiul II – 6 elevi
  • Premiul III – 11 elevi
  • Mentiune – 5 elevi

Concursul Național Poveștile Cangurului, 10.06.2019

Ciclul primar

Profesori coordonatori: Aurelia Frincu, Ana Maria Bădescu, Florentina Bogdan, Ecaterina Chiritoi, Mihaela Soare, Alina Ene.

  • Excelent – 35 elevi
  • Foarte bine – 14 elev

Concursul Școlar Național de Competență și Performanță –  COMPER, 24.05.2019, Faza Nationala

Ciclul primar

Profesori coordonatori: Aurelia Frincu, Mandica Beleca, Mihaela Florea

  • Premiul I – 8 elevi

LIMBA ENGLEZA

Examenul Cambridge

Ciclul Gimnazial

Profesor coordonator: Cristina Solca

  • FCE – Grade A – 1 elev
  • PET – Pass with Distinction – 13 elevi
  • PET – Pass with Merit – 3 elevi

Olimpiada de limba engleza – etapa judeteana/ sector

Ciclul gimnazial

Profesor coordonator: Cristina Solca

  • Premiul al III-lea – 1 elev

Concursul de eseuri MIRUNETTE, aprilie 2019

Ciclul gimnazial

Profesor coordonator: Cristina Șolcă

  • Locul I – 1 elev
  • Locul II – 1 elev

ARTE

Concursul Traditii de Craciun – 15.12.2018

Profesor coordonator:  Manuela Moscal, Prof. Arte Vizuale

1. Ciclul primar

  • Premiul I – 3 elevi
  • Premiul al II-lea – 1 elev
  • Premiul al III-lea – 1 elev

2. Ciclul gimnazial

  • Premiul al III-lea – 1 elev
  • Mentiune – 1 elev

Concursul National Spring Alegretto – Pian

Profesor coordonator: Stefania Bolos

  • Premiul I – 1 elev

Concursul de pian Talente Implinite

Profesor coordonator: Giurgiu Cristina

  • Premiul I – 2 elevi

Concursul Magic Piano

Profesor coordonator: Giurgiu Cristina

  • Premiul I – 1 elev